Учитель музичного мистецтва
Переселенської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Губенко Оксана Володимирівна
ВВедення
Грецький філософ і математик Архімед сказав: "Дайте мені точку опори, і я переверну світ". Сьогодні ми з упевненістю можемо сказати: Інтернет - це та точка опори, яка дозволить перевернути світ культури та освіти.
Зараз у суспільстві виник яскраво виражений соціокультурний розрив між тими, хто має доступ в Інтернет, і тими, хто до нього доступу не має. У перших з'являються нові можливості, вільний та оперативний доступ до інформації, від погоди до пошуку роботи, що, безумовно, дає їм великі переваги - для них починається інше життя. Якщо Інтернет стане доступний кожному, це стане колосальним перевагою не лише для системи освіти, але і для культури суспільства в цілому.
Щоб зрозуміти масштабність впливу Інтернет на культуру й освіту, необхідно осмислити його не тільки як "одне з" явищ, але і як глобальна подія. З утворенням сталося щось серйозне і необоротне, коли в ній з'явився Інтернет.
Інтернет як подія культури
Зазвичай в розмовах під рубрикою "Інтернет і культура" мова йде про те, що Інтернет - це новий і досить ефективний спосіб представлення культури в засобах масової комунікації. Але тут є і щось більше.Інтернет - це не просто один із знайдених людством способів зберігання і трансляції культурного досвіду, це такий спосіб організації культурного змісту, який вносить істотну зміну в архітектоніку самої культури. За масштабом свого впливу на світову культуру феномен Інтернет можна порівняти з винаходом писемності і друкарства. Якщо традиційна книжкова культура існує на основі тексту, то з появою Інтернет формою організації культурного простору стає гіпертекст. На зміну лінійної послідовності книжкового тексту приходить нескінченно розгалужені, багаторазово перетинається, переривається і знову сплітаються в мережу послідовність віртуального тексту. Побудова та освоєння такого тексту подібно прогулянці по "саду розбіжних стежок". Придуманий Х. Борхесом "Сад" - геніальна метафоракультурного простору, вибудуваного як гіпертекст.
Інтернет сприяє розвитку культури в двох напрямках. Перша пов'язана з розмиванням національних кордонів культури, подоланням мовних бар'єрів, руйнуванням перегородок між такими формами культури, як наука, мистецтво, освіту, дозвілля і т.д. Друге пов'язане з тим, що в цій культурі для кожної людини виникає можливість не тільки пасивно сприймати зміст культури, але й впливати на світ культури. З приходом Інтернет підриваються основи монологічного начала в культурі, що означає захід культур "закритих", що несуть в собі потенціал всіляких конфліктів на міжетнічному, конфесійної, національної чи партійної грунті. Таким чином, Інтернет сповіщає про народження культури глобального діалогу (культури як діалогу культур), "відкритої" культури, в якій кожен з учасників має свій голос, веде свою партію, може приєднати свій голос до голосу інших або впливати на загальне звучання. Феномен Інтернет відкриває новий горизонт культури - орієнтацію на глобальне творчість та індивідуальний внесок кожного.
Одна з найважливіших сфер впливу Інтернет на культуру - освіта. Ні культури без освіти. Система освіти може бути визначена як квінтесенція будь-якої культури. У ній певним чином "упаковане" її найважливіше зміст. Наприклад, система освіти культури нового часу "упаковує" зміст культури, розділяючи його за галузями знань (предметний урок, факультет, навчальні дисципліни тощо) та за рівнями складності, за логікою розвитку складності (клас, рівень освіти, наукові ступені та тощо) Книжкова форма зберігання і розповсюдження інформації адекватна і галузевої культурі Нового часу, і "класно-урочної" архітектурі освіти.
Сучасна система освіти, яка починає інтегрувати в себе нові освітні технології, засновані на використанні можливостей комп'ютера, якісно змінює "упаковку" культурного змісту. Інтернет не терпить книжкової організації тексту, де фрагменти тексту слідують один за іншим, подібно вагонам, зчепленим в єдиний склад, відповідно з єдиною волею їх автора. Інтегрований у всесвітню павутину, текстобростає гіпертекстовими полями, в ньому виникають нові створені "кимось" довільні зв'язку, він значною мірою втрачає свого автора і вибудувану їм смислову закінченість. Текст перетворюється на чернетку.
Впровадження комп'ютера з його гіпертекстовим простором в систему освіти руйнує стару тоталітарну у своїй основі архітектоніку педагогічного простору, де викладач-предметник був по суті єдиним персонажем педагогічної дії, і функція якого полягала, головним чином, в озвучуванні підручника (закінченого тексту). Можливості мережевого освіти підривають монополію педагога на знання і змушують поступитися частиною педагогічного простору комп'ютера, роблячи його більш персональним. Справа викладача-предметника в новій моделі освіти - підготовка гіпертекстових навчальних матеріалів і організація роботи з ними у формі живого діалогу.
Тема "Інтернет і культура" має ще один важливий аспект - це культура самого Інтернет, самої діяльності в глобальних мережах. Багаторазово помноживши ступеня свободи, інформаційне суспільство має вирішувати проблему нової інформаційної культури, проблему правової, моральної відповідальності особистості. Глобалізація культурної та соціального життя тисячократно збільшує частку цієї відповідальності. Інтегрувавши людини в цілісність світової культури, Інтернет залишає його наодинці з собою.
Проблеми та шляхи підвищення культурно-освітнього рівня особистості в умовах використання глобальної мережі Інтернет
Перефразувавши класика, скажімо, там, де відбуваються фундаментальні події культури, і починає свій політ сова Мінерви. Значення Інтернет таке, що вимагає від нас філософського та культурологічного осмислення даного феномена.
У соціально-педагогічної площині становлення і розвиток особистості являє собою багатоетапний процес включення людини в соціум і культуру, тобто в соціально-культурні інститути, культурно-освітнє середовище, різні види культурної діяльності, що сприяють соціалізації, інкультурації та самоорганізації особистості. Сьогодні Росія переживає великі історичні зміни, що сприяють перебудові економічної, політичної системи країни. Перехідний період характеризується нестабільністю у всіх сферах життя народів Росії. Слід зазначити, що в цих процесах важливу роль стали грати і нові інформаційні технології. Величезна кількість засобів масової інформації та зв'язку, Інтернет та інші джерела інформації накладають свій відбиток на процеси становленні особистості. При цьому необхідно враховувати, що не всі джерела постачають істинно достовірну інформацію, як і те, що величезна частина цієї інформації носить суто інформаційний, розважальний та комерційний характер. Важливим фактом є і те, що молодь більшу частину свого дозвілля проводить перед телевізором і, останнім часом, у мережі Інтернет. На жаль, про виховну і освітньої функції телебачення сьогодні говорити практично не доводиться, оскільки в основному на екрани телевізорів потрапляють низькоякісні західні «мильні опери», пропаганда насильства і комерційна реклама.
У мережі Інтернет (у російському секторі) відбувається практично те ж саме. Величезна кількість хаотично розташованої і малозмістовною інформації важко використовувати для освітніх і виховних цілей.Молодь використовує Інтернет в основному для перегляду новинних, розважальних та еротичних сайтів, спілкування в чатах, участі в мережевих комп'ютерних іграх. У галузі освіти та підвищення свого культурно-освітнього рівня справа обмежується, як правило, «перекачуванням" готових рефератів.
Причина ситуації, що створилася полягає, в нестачі уваги, як з боку держави, так і з боку наукових, освітніх та культурно-освітніх установ у розробці інформаційних ресурсів у мережі Інтернет.
Вплив сучасних інформаційних засобів, що мають обмежені культурно-освітні інформаційні ресурси і орієнтованих в основному на дозвілля і розваги, поряд із загальною нестабільністю в суспільстві та іншими факторами, у кінцевому рахунку, призводить до морального занепаду і духовної убогості членів нашого суспільства. Такі поняття, як милосердя, любов до ближніх, повагу до інших народів, втрачають сьогодні свою справжню суть. Звичним явищем стає грубість, жорстокість, бездушність, байдужість до всього і всіх. Ідуть процеси падіння моралі, руйнування гармонії людини не тільки з самим собою, але і з зовнішнім світом. Втрата віри в ідеали, яких дотримувалися люди старших поколінь, призводить до дефіциту духовності і почуття національної самосвідомості. Це, як у дзеркалі, відбивається на нашому підростаючому поколінні і проявляється в їхніх вчинках, ставленні до інших людей, в роботі і повсякденному житті. Сьогодні не доводиться дивуватися тенденціям підвищення злочинності серед молоді та їх що знижується морально-етичному поводженню.
Обмеженість уявлення в мережі Інтернет науково-популярної, наукової, культурної та освітньої інформації призводить до того, що у молодого покоління виробляється стереотип про Інтернет як розважальному і комерційному інструменті. Разом з тим, Інтернет є дуже потужним інформаційним засобом, який можна використовувати для вироблення у молодого покоління духовних і культурнихцінностей, отримання наукової та освітньої інформації для свого багатогранного розвитку. Для вирішення цих проблем необхідний науково обгрунтований підхід, цілеспрямована психолого-педагогічна робота учених і викладачів. Набуває значущість залучення провідних учених, відомих діячів культури і мистецтва до створення регіональних інформаційних ресурсів.
Висновок
Узагальнюючи вищевикладене, можна відзначити, що формування інформаційних ресурсів і створення на цій основі інформаційної культурно-освітнього середовища в мережі Інтернет необхідно, починати з формування регіональних секторів, тобто на основі формування розподіленого інформаційного ресурсу, доступ до якого буде забезпечуватися сучасними можливостями комп'ютерних і телекомунікаційних технологій. Дослідження регіональної культурно-освітнього середовища в мережі Інтернет як соціального явища передбачає з'ясування її сутності, структури, регіональних особливостей, визначення місця і ролі в системі суспільного відтворення та розвитку. Такий розгляд культурно-освітнього середовища, крім основних питань загальнотеоретичного характеру, має також соціологічний, культурологічний аспекти дослідження.
Важливою складовою системи освіти Росії є організація системи освіти протягом всього життя, тобто безперервної освіти незалежно від спеціалізованої підготовки фахівців у рамках традиційних навчальних закладів. Бурхливий розвиток сучасних комп'ютерних і телекомунікаційних технологій відкриває нові можливості та перспективи для самонавчання за допомогою технологій дистанційного навчання. При цьому інформатизація виступає не тільки і не стільки як процес оволодіння інформаційно-комунікаційними технологіями або його результат, але і як фактор зміни системних якостей системи безперервної освіти, як одна з цінностей сучасного суспільства та його перспективного розвитку, як необхідна складова вдосконалення системи освіти Росії. Особливо зросла роль інформатизації для довільного навчання, оскільки сучасні інформаційні засоби та ЗМІ стали відігравати значну роль у житті сучасної людини. Глобальна мережа Інтернет практично проникла як у виробничі, навчальні заклади, так і в повсякденний побут людини і викликає особливий інтерес у підростаючого покоління. А адже саме завдяки безпідставного навчання людина протягом свого життя здобуває найбільшу частину знань і навичок. Таким шляхом він освоює рідну мову, основні культурні цінності, загальні установки і моделі поведінки, що передаються через сім'ю, громадські організації, засоби масової інформації, музеї, ігри і всі інші культурні інститути суспільства. Бурхливий розвиток і в зростання впливу сучасних засобів масової інформації, особливо, таких як телебачення та Інтернет, мають широкі можливості впливу на процеси становлення особистості, стають відчутними у процесах довільного і безперервної освіти особистості. Необхідно взяти ці процеси під контроль педагогічної науки і по можливості зайнятися їх координацією для більш цільового створення інформаційних культурно-освітніх ресурсів та їх ефективного використання при формуванні процесів становлення і розвитку особистості сучасного інформаційного суспільства.
Немає коментарів:
Дописати коментар